December 12, 2019 02:01
Балкан

Гренел в четврток во Белград, потоа во Приштина

Ричард Гренел, специјален пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп за преговорите меѓу Белград и Приштина, во главниот град на Србија ќе пристигне в четврток, кога ќе има средба со претседателот Александар Вучиќ. Од Белград, Гренел ќе отпатува во косовската престолнина, дознава Танјуг.

Посетата на американскиот дипломат, актуелен амбасадор на САД во Германија, се случува на само четири дена откако беше именуван за специјален пратеник.

Во Приштина Гренел ќе има средба со претседателот на Косово Хашим Тачи.

Нови вести

По Сараево, и Косово го прогласи Хандке за персона нон-грата

Filip

Тачи: Провокација е пораката на Вучиќ дека Србија сака компромис, но не е и признавање на Косово

Filip

Без договор заврши средбата Курти – Мустафа за формирање на новата влада на Косово

Filip