November 27, 2021 18:47
Балкан

Граѓаните на Бугарија најголема доверба имаат во ГЕРБ и во БСП

На почетокот на изборната кампања за претседателските и парламентарните избори во Бугарија што се закажани на 14 ноември, најголем рејтинг има партијата ГЕРБ, покажуваат резултатите од анкетата на „Сова Харис”. Според анкетата шест или седум партии и коалиции ќе освојат пратенички места. За ГЕРБ се изјасниле 24,2 проценти од испитаниците, 19,1 отсто од анкетираните изјавиле дека ќе гласаат за Бугарската социјалистичка партија. Коалицијата Ја продолжуваме промената на двајцата поранешни министри од привремената влада Асен Василев и Кирил Петков, според анкетата би освоила 14,6 проценти од гласовите, додека партијата Има таков народ на Слави Трифонов би била трета или четврта партија со освоени 14,4 отсто од гласовите.

Според резултатите во идното Национално собрание ќе влезат и партиите Демократска Бугарија, Движењето за правата и слободите, а можно е свои пратеници да има и коалицијата Исправи се БГ! Доаѓме.

Анкетата покажува дека актуелниот претседател на Бугарија, Румен Радев има најголем рејтинг. За Радев, според резултатите, би гласале 49,7 отсто, за ректорот на Софискиот универзитет професор Атанас Герџиков – 20,4 проценти, за кандидатот на Движењето за права и слободи Мустафа Карадај пет отсто, а за кандидатот на Демократска Бугарија Лозан Панов 4,4 проценти.

Анкетата е нарачана од сајтот dir.bg., а беше реализирана од 5 до 12 октомври.

Website https://wcostream.cc: Watch Fate/kaleid liner Prisma☆Illya wcostream Episode 10 wcostream attack on titan

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance Episode Full

AnimeFLV: Reideen anime episode 26 online free at https://animeflv.uk kissanime

Captain Tsubasa Episode 128

GoGoAnime: Night Raid 1931 anime episode 14 online free at https://gogoanime.be gogo anime tv