June 16, 2021 17:07
Балкан

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грција денеска ги крена граничните рампи, но не за сите маерници јавуватт тамошните медиуми. Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владта во Грција ја продолжи забраната до 26 април, јавуваат медиумите.

Засега во земјата ќе можат да патуваат државјани на членките на ЕУ, но и граѓани на Србија, Израел, Велика Британија, Обединетите Арапски Емирати и САД.

За нив нема да важи задолжителниот карантин при пристигнувањето во земјата.

Србите веќе ќе можат да влезат во Грција преку Бугарија со негативен ПЦР-тест или сертификат за вакцинација.

Грчката Влада најави дека на 14 мај ќе го отвори туризмот за сите, а за патување ќе биде потребен сертификат за вакцинација или негативен тест или потврда за прележан Ковид-19.

ANIMEFLIX animeflix banana fish: Watch Naruto (Dub) Episode 147 (https://animeflix.nl/m/pNP/ep-147)

KissAnime fire force kissanime: Attack on Titan Season 3 Part 2 (https://kissanimeonline.com/m/ZN02) Episode 10