October 22, 2021 11:00
Свет

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Градоначалникот на Јоханесбург, Џолиде Матонго загина денеска во сообраќајна несреќа на 46-годишна возраст.

Засега не се познати деталите за несреќата, но локалните медиуми објавија слики од предниот дел на автомобилот, кој е целосно уништен, јави Би Би Си.

Претседателот на Јужноафриканската Република, Сирил Рамафоза, му оддаде почит на загинатиот градоначалник на Јоханесбург.

Матонго водеше кампања со Рамафоса пред да се случи сообраќајната несреќа.

Тој стана градоначалник на Јоханесбург неодамна, на 10 август, по смртта на неговиот претходник поради компликации со Ковид-19.

Локалните медиуми објавија дека тој бил син на мигрант од Зимбабве и се борел против апартхејдот од 13-годишна возраст.

Animepahe: Boruto: Naruto the Movie (Dub) anime episode Full online free at https://animepahe.cc dubbed anime

KissAnime: Tari Tari anime episode 13 online free at https://kissanime.mx kissanime uk

Girls & Panzer Heartful Tank Disc Picture Drama (https://aniwatch.pro/m/8LOz) Episode 1

AnimeBee: Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? anime episode 12 online free at https://animebee.to stream anime online

Sogtvt hatinh: http://sogtvt.hatinh.gov.vn/hoi-dap/2750/

Slideserve: https://www.slideserve.com/kissanimemx