June 28, 2022 02:25
Македонија

Градоначалникот на Петровец осомничен за злоупотреба на половина милион евра

Градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ не прават ништо за граѓаните, работат само за своите и партиските интереси.
Како што објави, Јавното обвинителство отвори истрага против градоначалникот на општина Петровец, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Борче Митевски и неговиот брат, под сомнение за злоупотреба на службена должност и перење пари.
Според информациите во јавноста, градоначалникот Митевски се сомничи дека во период од шест години, потпишал 24 фиктивни фактури во вредност од половина милион евра на фирми, чиј вистински сопственик е неговиот брат.
Го охрабруваме надлежното јавно обвинителство до крај да ги истражи овие индиции за сторен криминал на штета на општината и граѓаните.
Оваа истрага е уште еден доказ дека ВМРО-ДПМНЕ не може да излезе од криминалната матрица, дека Христијан Мицкоски се уште е опкружен со криминогени ликови од времето на режимот.
Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се покажаа како најнеспособни, за шест месеци мандат не реализираа ниту еден проект, а проектите започнати од претходните локални власти на СДСМ ги промовираат како свои.
Но затоа веднаш почнаа да аздисуваат со народните пари, трошат стотици илјади евра за непродуктивни трошоци и партиски вработувања.

 

go88 app go88 bui ba quan go88 bản chuẩn

cách soi cầu tài xỉu sunwin sunwin energy srl sunwin 247. club