June 27, 2022 21:28
Спорт

Гостиварци два меча ќе биде домаќин без публика

Поради удирањето со тврд предмет кој долетал од трибините на главата од тренерот на Пелистер Марјан Илиевски, кошаркарскиот прволигаш Гостивар следните два меча на домашен терен ќе ги игра пред празни трибини. Ова е експресната реакција на комесарот во Кошаркарската федерација на Македонија, Александар Милоевиќ по синоќешниот инцидент во Гостивар, каде натпреварот со Пелистер траеше три ипол часа.

Тренерот на Гостивар, Димитриески, нема да може да ја води екипата в среда против актуелниот шампион МЗТ Скопје. Казна од два меча неиграње доби и кошаркарот Стајиќ од Пелистер, поради фрлање тврди предмети кон публиката, а еден меч на „ладење“ ќе биде и тренерот на битолчани Илиевски, поради бесот искажан по добиениот удар (со пластични шише) од трибините.

Покрај забраните за настап клубовите ќе треба да ги олеснат и своите каси. На сметката од КФМ ќе треба да се уплатат околу 5.000 евра во денарска противредност. Гостиварци како организатори на средбата, ќе треба да платат 165.000 денари и тоа најголем дел е казната за ударот со тврд предмет на Илиевски (64.000 денари), вкупно 32.000 денари за слабата организација и за фрлање запалки, метални пари и пластични шишиња, 24.000 за тренерот Димитриески и вкупно 45.000 денари за деветте лица кои ја напуштиле клупата за време на инцидентот, поради што сите се санкционирани со по 5.000 денари.

Пелистер ќе плати 153.000 денари од кои по 32.000 денари за фрлање тврди предмети кон публиката од страна на кошаркарите Стајиќ и Најдовски, 24.000 денари за неспортскиот однос на тренерот Илиевски (ја урна клупата за резерви), 15.000 за Никола Малешевиќ поради навреди и пцости кон публиката, како и вкупно 50.000 денари за десетте лица кои ја напуштиле клупата за време на инцидентот, поради што сите се санкционирани со по 5.000 денари.

làm đại lý go88 go88 info không rút được tiền từ go88

Nhà cái SunWin - Link tải Sun win cho Android, Ios, máy tính 2022 app sunwin sunwin renewable energy pvt ltd