September 24, 2021 08:16
Свет

Голем шумски пожар во северозападна Финска

Пожар што веќе шести ден гори во северозападна Финска опустоши повеќе од 300 хектари шума.

Пожарот избувна на 26 јули на околу 25 километри јужно од пристаништето Калајоки и се уште не е ставен под контрола и покрај вчерашниот дожд во регионот.

Според пожарникарите за целосно гаснење на огнот ќе бидат потребни неколку недели. Шумите се суви бидејќи јуни и јули беа невообичаено топли во Финска, каде што во некои области температурата беше повисока од 30 степени Целзиусови.

Во гаснењето на пожарот учествуваат околу 250 пожарникари и војници, како и четири хеликоптери.

Тоа е најголем пожар во Финска од 1971 година.

Website https://4anime.biz: Watch Hello Jadoo 4anime Episode 40 4anime reddit

AnimeKisa: Le Chevalier D'Eon (Dub) anime episode 24 online free at https://animekisa.in dubbed anime

AnimeTV: Eikyuu Kazoku anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv shows list

Henna Omamesan Episode Full

Classiccarsales: http://classiccarsales.ie/author/animefreakws/

Acva2010 cs: https://acva2010.cs.drexel.edu/forum/index.php?u=/user/profile/57085/