Свет

Глобалната логистичка криза предизвика скок на контејнерскиот товар во Русија

Руската државна железничка компанија соопшти  дека во 2021 година забележала скок од 34,4 отсто во контејнерскиот товар поради глобалната логистичка криза што го пренасочи протокот на стоки на пат од Азија кон Европа преку Русија. Рускиот транзитен контејнерски сообраќај се зголеми на 1,076 милијарди TEU, се вели во соопштението на Руските железници.

Компанијата прогнозираше во октомври дека ќе преведе повеќе од милион TEU во текот на 2021 година. Скокот на обемот на превезениот товар минатата година е најголем откако почнаа да работат во септември 2003 година.

Огромниот пораст на трошоците за поморска испорака, предизвикани од колапсот на синџирот на снабдување на глобалниот транспортен пазар, ги поттикна кинеските производители да испраќаат повеќе стоки во Европа со железница преку Русија.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

My Hero Academia Season 4 Episode 25

anime online AnimeDao Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

online anime Boruto: Naruto Next Generations

AnimeDao Attack on Titan

Horimiya (Dub)