November 29, 2021 15:00
Балкан

Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на РТВ Словенија поднесе оставка

Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на Телевизија Словенија, Маница Јанежич Амброжич синоќа поднесе оставка од функцијата во знак на протест против планираните намалувања на програмите за вести.

Таа истакна дека не се согласува со планот за вести за следната година.

Словенечкиот новинарски синдикат СНС објави дека во 2022 година делумно или целосно ќе бидат укинати информативните програми, како и емисиите со гости (ток –шоу).

Словенечките јавни медиуми подолг период се под притисок на десничарската Влада на премиерот Јанез Јанша.

Во септември генералниот директор на Словенечката новинска агенција (СТА), Бојан Веселиновиќ поднесе оставка поради тоа што Владата ги замрзна финансиските средства на СТА.

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animepahe.cc: Watch Shadow Skill: The Movie animepahe Episode Full watch anime online

Website https://wcostream.cc: Watch Gunparade Orchestra wcostream Episode 24 wcostream hunter x hunter

Princess Principal Picture Drama (https://animefreak.ws/m/3R44) Episode 6

Watch Slayers: The Motion Picture Episode Full