January 21, 2021 05:21
Свет

Германски припадник на ИД имал централна улога во мрежата на напаѓачот од Виена

Германски припадник на Исламската држава можеби имал централна улога во мрежата во која учествувал и виенскиот терорист, пренесуваат австриските медиуми.

Исламистот, поранешен жител на Хамбург идентификуван со иницијалите В.А., е германски државјанин кој бил уапсен и осуден во 2017 година како странски терористички борец и се верува дека се преселил во Виена во јануари годинава.

Според извештајот на австрискиот таблоид „Кронен цајтунг“, Германецот бил центарот на транснационална радикална исламистичка екстремистичка мрежа во која имало и радикали кои живеат во швајцарскиот град Винтертур, а кои беа уапсени по терористичкиот напад во Виена на почетокот на месецов.

В.А. беше уапсен пред терористичкиот напад во Виена во октомври и депортиран во Германија. Според весникот, тој преку интернет одржувал контакт со соборците- екстремисти, вклучувајќи го и напаѓачот од Виена, Кујтим Фејзула.

Истражителите сè уште ги разгледуваат обвинувањата дека тој, исто така, подготвувал терористички напад, но 22-годишникот беше опишан како „прекинувач“ за исламските радикали низ цела Европа.

За Кујтим Фејзула, исто така, се вели дека имал контакт со турски приврзаник на Исламска држава, кој е во притвор во Австрија од октомври. СМС-пораките собрани за време на истрагата на турскиот екстремист откриваат врски и со виенскиот напаѓач и со неговиот круг.

Терористичкиот напад во Виена, во кој беа убиени четири лица во центарот на градот, се случи по неколку други исламски терористички напади во Франција.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вети дека ќе се справи и со тероризмот и со идеологиите на политичкиот ислам по нападот и ја повика ЕУ да го стори истото. Минатата недела, Курц објави дека неговата влада ќе се обиде да ги криминализира политичките исламски идеологии со создавање нови закони за гонење на оние кои пропагираат идеи што тој ги нарече „почва за размножување“ на тероризмот.

Jujutsu Kaisen (TV) (Dub) Episode 9 at website https://animeplanet.cc. See more anime planet no game no life

The Irregular at Magic High School Episode 26 at website https://gogoanime.be gogoanime tv kissanime