June 25, 2022 09:38
Спорт

Германски боксер почина во рингот

Германскиот борец Муса Јамак почина во саботата откако доживеа срцев удар и колабираше во боксерскиот ринг по претходна тепачка истиот ден на мало шоу во Гархинг, Германија.

Како што пренесува „Марка”, триесет и осумгодишниот Јамак, до тој момент непоразен германски боксер со турско потекло, се обиде да излезе за третата рунда, но падна на земја и падна во несвест. Борбата ја доби ветеранот од Уганда, Хамза Вандера.

Подоцна, боксерот бил прогласен за мртов во болница, а причина за смртта е наводно срцев удар.

Ова е втора смрт во боксот во 2022 година, по смртта на рускиот боксер со ерменско потекло, Арест Сахакјан, на 9 јануари.

https://tai.go88.is/

sunwin đánh bài