September 23, 2019 18:17
Свет

Германските пилоти договорија поголеми плати со „Рајанер”

Германските пилоти за првпат успеаја да постигнат договор за своите плати со раководството на „Рајанер”, соопшти денеска синдикатот ВЦ, во услови кога ирската нискотарифна авиокомпанија е во „напнати” преговори со синдикатите ширум Европа.

Според постигнатиот договор, пилотите ќе бидат поплатени и ќе уживаат поголема заштита во случај на отказ, соопшти синдикатот и додаде дека двете страни ги договориле и идните разговори за потенцијалното формирање на работен совет.

„Колективните договори значат дека германскиот закон се применува за работните односи”, се наведува во соопштението на синдикатот, а пренесуваат британските медиуми.

Претходно на почетокот на месецов, пилотите на „Рајанер” од Велика Британија најавија дека, почнувајќи од 18 септември, ќе стапат во седумдневен штрајк, а прекин на работата најавија и пилотите во Шпанија.

Нови вести

Во Малта е постигнат привремен договор за распределување на мигрантите

Igor

Индија тврди дека Пакистан ги активирал камповите за екстремисти

Igor

Њујорк во знакот на заштитата на климата, самитот на ОН и демонстрациите

zane