January 26, 2021 13:52
Свет

Германскиот МВР сака повторно да се дозволат депортации во Сирија

Генералниот застој на сите депортации од Германија во Сирија не треба да биде продолжен после крајот на оваа година, смета германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер.

На претстојната конференција со неговите колеги од 16-те државни администрации на Германија, Зехофер ќе каже дека „во иднина треба уште еднаш да се испита секој поединечен случај дали се можни депортации во Сирија, барем за криминалците и оние што се сметаат за закана”, информира министерот за агенцијата ДПА.

Генералната забрана за депортации во Сирија во Германија беше усвоена во 2012 година и од тогаш постојано се продолжува.

Денес, граѓанската војна, во која учествуваат и странски сили, заврши во повеќето делови на Сирија.

Сепак, групите за заштита на човековите права предупредуваат дека противниците на сирискиот претседател Башар ал-Асад, чие семејство управува со земјата 50 години, се соочуваат со тортура, па дури и смрт, ако бидат вратени назад.

Приврзаниците на Ал-Асад исто така се соочуваат со прогон во неколкуте области кои сè уште се под контрола на исламистички или други бунтовнички сили.

Неколку членови на конзервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел повикаа на продолжат депортации на некои лица во Сирија по смртоносниот напад со нож во источниот град Дрезден на почетокот на октомври.

Осомничениот, кој е обвинет за убиство на еден 55-годишен Германец и тешко ранување на неговиот 53-годишен партнер, бил Сириец со претходни кривични пресуди.

World Trigger 2nd Season (https://animeplanet.cc/m/ge93) Episode 2 at AnimePlanet weathering with you anime planet

The Misfit of Demon King Academy (https://funimationfree.com/m/8Gzq) Episode 13 at Funimation funimation on switch