December 7, 2019 02:06
Свет

Германската владина коалиција во конфликт поради номинацијата на Фон дер Лејен

Номинацијата на европските лидери на Урсула фон дер Лејен за шеф на Европската комисија не им даде причина на социјалдемократите (СПД) да се откажат од владејачката коалиција во Германија, рече водачот на партијата.

Одлуката на Европскиот совет оваа недела за номинирање на германскиот министер за одбрана налути многумина во СПД, кои овој потег го протолкуваа како оддалечување од заложбата на канцеларката Ангела Меркел да го поддржи победникот на изборите за Европскиот парламент за оваа работна позиција.

Поранешниот лидер на СПД, Сигмар Габриел, рече дека одлуката, без одобрување од владата, даде основа за ставање крај на владината коалиција во Берлин.

Но, Малу Драјер, шеф на регионалната влада на Рајнската област-Пфалц и еден од тројцата лидери на СПД, изјави за јавната телевизија ЗДФ: „Јас нема да одам толку далеку, бидејќи не можам да ја обвинам г-ѓа Меркел за кршење на коалицискиот договор.

„Таа се воздржа од гласањето во Советот”.

Меркел беше единствената од лидерите што не гласаа за нејзиниот близок сојузник во Европскиот совет во понеделникот, откако едночасовниот обид да ги придобие нејзините коалициски партнери се покажа како залуден.

СПД претрпе најлоши резултати на национално ниво на европските избори на 26 мај откако демократијата се врати по Втората светска војна во Германија. Многумина од СПД сакаат крај на нивниот сојуз со конзервативниот блок на Меркел.

Маркус Содер, конзервативен премиер на Баварија, рече: „СПД се погрижи Германија да биде единствената земја во Советот која не можеше да гласа за Германија. Тоа е сигурно уникатно во историјата на Сојузна Република Германија и вистински товар за коалицијата”.

Нови вести

(видо) Меланија им читаше божикна приказна на деца во болница

Filip

Крајбрежната стража на Мавританија пресретнала брод со мигранти

Filip

Напаѓачот од базата во Пенсакола бил саудиски војник на обука, саудискиот крал му изразил сочуство на Трамп

Filip