January 29, 2022 09:19
Свет

Германија ќе има министерка за надворешни работи, прва жена на таа функција

Потпретседателката на германските Зелени, Аналена Баербок ќе стане нова министерка за надворешни работи и прва жена на оваа функција, објави нејзината партија.

40-годишната Баербок ќе ја преземе функцијата на почетокот на декември, како дел од владината коалиција формирана во средата со социјалдемократите и либералите.

Зелените, исто така, објавија дека нивниот втор потпретседател, Роберт Хабек, ќе раководи со „супер министерство“ кое ги комбинира климата и економијата.

Аналена Баербок ќе го замени социјалдемократот Хајко Мас во Министерството за надворешни работи. Покрај тоа што е првата жена, таа е и најмладата личност на таа позиција во германската историја.

За време на предизборната кампања, Баербок вети дека ќе ја оживее германската дипломатија, особено со поостар тон кон Русија и Кина.

На Европската унија и треба силна, отворена, но активна германска надворешна политика, рече таа во мај.

Противничката на гасоводот „Северен тек 2“, кој треба да овозможи транспорт на руски гас и адвокатка која е специјализирана за меѓународно право, вели дека понаков пристап кон авторитарните режими е од клучна важност за идната влада, безбедноста и вредностите.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogoanimehub GoGoAnime My Hero Academia

gogoanimeio GoGoAnime Your Name.

GoGoAnime Dragon Ball Super Episode 123

Your Name.

GoGoAnime Horimiya Episode 8