Економија

Германија поради коронавирусот се задолжи над 650 милијарди евра

Германската држава, провинции и општини ќе позајмат 650 милијарди евра во борбата против коронавирусот, се вели во студијата на Институтот за германска економија (IW).

„ Во зависност од тоа што ќе се случи во следните недели и месеци, тој број може да биде уште поголем“, рече директорот на Институтот, Мајкл Хатер.

Експертите сметаат дека брзото намалување на задолженоста треба да се напушти и дека е подобро да се остави повеќе простор за институцијата да дејствува во однос на потребните инвестиции.

AnimeTV free animetv: That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 24

GoGoAnime gogoanime list: Your Lie in April Episode 22