Свет

Германија планира 430 милиони евра за борба против гладта во светот

Германија планира да обезбеди дополнителни 430 милиони евра за борба против гладта во светот, соопшти денеска Министерството за развој, потврдувајќи го претходниот извештај на магазинот „Шпигел”.

Околу 238 милиони евра ќе бидат наменети за поддршка на развојот на одржливото земјоделство и образование, а дополнителни 192 милиони евра за иницијативата „Еден свет без глад” и Светската програма за храна, се вели во соопштението на Министерството.

Војната во Украина доведе до скок на глобалните цени на житариците, маслото за јадење, горивото и вештачките ѓубрива, а агенциите на ОН предупредуваат дека зголемувањето на цените ќе ја влоши кризата со храна во Африка.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven SPY x FAMILY Episode 4

anime heaven au Attack on Titan Final Season

AnimeHeaven Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 10

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

AnimeHeaven Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

tải go88