January 28, 2020 02:33
Свет

Германија му нуди поддршка на новоизбраниот украински претседател

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, изјави денеска дека неговата земја сака да му понуди поддршка на новоизбраниот претседател на Украина, но, исто така, повика на понатамошни реформи во земјата која е погодена од корупција.

Говорејќи пред да замине во посета на Киев со својот француски колега, Мас рече дека Германија и Франција нема да престанат да ѝ даваат помош на Украина, објави АП.
Тој рече дека Украинците вложиле големи надежи во изборот на Володимир Зеленски.

„Сакаме да го поддржиме претседателот Зеленски за да ги исполниме овие надежи”, рече Мас, додавајќи дека „се потребни понатамошни реформи, особено во борбата против корупцијата”.

Тој, исто така, изрази надеж дека изборот на Зеленски би можел да ги придвижи напорите за постигнување мир на истокот на Украина, велејќи дека Германија и Франција „ќе бараат конструктивен придонес од Русија”

Нови вести

Лондон од 20 февруари ја воведува првата нова виза по Брегзит

Filip

Тим Бароу ќе биде британски амбасадор во ЕУ по Брегзит

Filip

Урнатиот авион во Авганистан е на армијата на САД

Filip