October 26, 2021 20:38
Свет

Германија го предложи Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

Германија го предложи за втор мандат актуелниот генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО), Етиопјанецот Тедрос Аданом Гебрејесус, соопшти денеска германското Министерство за здравство.

– Германија го именува Тедрос за нов мандат, изјави портпарол на германското Министерство. Официјалната поддршка на една земја е неопходна за некој да биде кандидат.

Во 2017 година, Тедрос Аданом Гебрејесус стана првиот Африканец на чело на таа агенција на ОН. Етиопскиот дипломат сe уште официјално не објави дали ќе се кандидира за втор петгодишен мандат, но дипломатски извори велат дека тој е кандидат.

Website https://gogoanime.be: Watch SK8 the Infinity gogoanime Episode 12 gogoanime kissanime tv

4Anime: Digimon Adventure tri. Loss (Dub) anime episode Full online free at https://4anime.biz blood c 4anime

Website https://animeflv.uk: Watch Invincible King Tri-Zenon animeflv Episode 22 animeflv

Website https://animedao.nl: Watch Revue Starlight animedao Episode 12 animedao anime list

Roundme: https://roundme.com/@animefreakws/about

Thingiverse: https://www.thingiverse.com/gogoanimebe/designs