October 17, 2021 18:48
Свет

Германија ги повика земјите-партнери Тедрос да добие нов мандат на чело на СЗО

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан го поддржа вториот мандат на шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, и ги повика другите земји да го поддржат овој поранешен министер за здравство на Етиопија пред да му заврши мандатот оваа недела.

-Ги повикувам земјите-партнери да ни се придружат да го поддржиме назначувањето на извршниот директор Тедрос, изјави Шпан за британските медиуми.

Поддршката е значајна бидејќи Германија е главниот финансиски поддржувач на СЗО.

Минатата недела, извори на британските медиуми соопштија дека Тедрос најверојатно нема конкуренција за втор мандат на чело на СЗО, додека се обидува да го води светот низ најголемата здравствена криза на векот.

Тедрос ја водеше агенцијата за време на неколку епидемии на ебола, а преживеа и остри критики од администрацијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за Ковид-19 за тоа дека наводно е „наклонет кон Кина”.

Овие критики вчера повторно се појавија во уводникот на „Волстрит Журнал” (WSJ), спротивставувајќи им се на вториот мандат на Тедрос.

Watch anime online for free at AnimeBee anime to watch

WCOStream - Watch anime online, English dub anime

GoGoAnime: Lupin III: The Columbus Files anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime boku no hero academia

Eiyuu Gaiden Mozaicka Episode 4

Deviantart: https://www.deviantart.com/gogoanimelol

Fr ulule: https://fr.ulule.com/animeflixnl/#/badges