April 20, 2019 16:46
Свет

Германец може да заврши во затвор зошто во Швајцарија возел со 250 километри на час

Германски државјанин во Швајцарија возел со брзина од 249 километри на час, на дел од патот каде ограничувањето е 120 километри, па покрај паричната голоба и одземањато на возачката дозвола му се заканува и затворска казна, објавија германските медиуми.

Станува збор за 34-годишен Германец, кој живеел во близина на Базел, а кој во неделата на пат во близина на Боденското езеро возел со брзина од 249 километри на час, што е повеќе од двојно од дозволените 120 километри на час.

Полицијата на Германецот на самото место му ја одзела возачката дозвола и му го запленила автомобилот, а него го одвела во притвор.

Брзото возење во Швајцарија се третира како кривично дело, а не како прекршок и предвидени се затворски казни од една до четири години, објави агенцијата „Хина“.

Во Швајцарија, исто така, износот на парична казна зависи од приходите на сторителот.

Нови вести

Жолти елеци”: Нотр Дам не е единствен проблем на Франција

Igor

„Да го сопреме лудилото“: Бес и неверување по предлогот за модерна обнова на Нотр Дам

Igor

Експлозија и престрелки во Кабул

Igor