September 18, 2021 16:45
Магазин

Германец даруваше милион евра за настраданите во поплавите

Хорст Ешлер, 82-годишен Германец од Мунстер ѝ донираше еден милион евра на организацијата „Актион Лихтблик”, која во мигов им помага на жртвите од поплавите во Германија.

Покрај тоа, Ешлер го повика и својот омилен фудбалски клуб „Баерн Минхен”, да им даде (повеќе) пари на жртвите. Досега тимот, заедно со колегите од Келн и гигантот „Дојче Телеком”, даруваше 100.000 евра за жртвите преку организацијата.

– Не бидете воздржани. Знам дека не сте такви и давате многу пари во добротворни цели. Но, во сегашната ситуација, мора да „копнете подлабоко во џебот”, инсистира тој.

Бројот загинати од разорните поплави во Германија надмина 141 лица.

Пензионерот од Минстер е познат по својата дарежливост. Во април годинава тој ѝ донираше 750.000 евра на Зоолошката градина во Мунстер и купи карти за зоолошката за 33.333 деца. Овие донации ги дал заради ветувањето што ѝ го дал на својата покојна сопруга да се грижи за деца и животни.

Во меѓувреме, „Баерн” го прифати предизвикот и ја зголеми донацијата за поплавените на 1,1 милиони евра. Се подготвува и хуманитарен натпревар со „Шалке 04″ во „Фелтинс арената”.

animepahe :: okay-ish anime website

Watch Fortune Arterial: Akai Yakusoku Episode 12

KissAnime: Ghost Hunt anime episode 25 online free at https://kissanime.mx food wars kissanime

Watch Useless Witch Doremi Kaboom! Episode 51

Gogoanimelol wordpress: https://gogoanimelol.wordpress.com/

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/animefreakws/