January 24, 2022 21:16
Балкан Македонија

ГЕРБ на Борисов бара министерски оставки за несреќата во која загинаа 46 луѓе

Бугарската партија ГЕРБ побара транспарентна истрага за инцидентот на автопатот Струма, а претседателот Румен Радев да побара оставки од министрите. Ова на прес-конференција го соопштија од името на партијата Десислава Атанасова и Александар Иванов.

Партијатасмета дека треба да се прогласи ден на жалост во Бугарија и Република Северна Македонија.

Атанасова и Иванов изразија сочувство до сите роднини на жртвите и надеж за брзо закрепнување на преживеаните.

„На овој ужасен ден, сметаме дека се длабоко погрешни сите обиди за политички инсинуации и сугестии дека причината за несреќата на автопатот Струма е во трасата на патот и коловозот, посочени од градоначалникот на Перник и привремените министри“, рече Десислава Атанасова.

„Сите политичари треба да сфатат дека изборите завршија и ваквите изјави нема да ги вратат изгубените човечки животи. Мора да се гарантира транспарентна истрага, да се понесе одговорност, време е за понизност“, категорична е Атанасова.

Таа смета дека претседателот Румен Радев треба да побара оставки од одговорните министри – транспорт, регионален развој и внатрешни работи.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Attack on Titan Season 3

AnimeDao How NOT to Summon a Demon Lord Ω

english anime AnimeDao My Hero Academia Season 2 (Dub)

My Hero Academia

animedao JUJUTSU KAISEN