September 25, 2021 05:06
Спорт

Георгиевски освои сребрен медал во Токио

Македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски го освои второто место и сребрениот медал на Олимпијадата во Токио.

Тој попладнево во финалето во категоријата +80 килограми, загуби од Русинот Владислав Ларин со 15:9.

 

 

Рускиот натпреварувач подобро го отвори мечот и се стекна со водство од 2:0 по првата рунда. Рамноправно беше во вторите две минути. Запишани беа по седум поени на двете страни за 9:7 пред стартот на решавачката, трета рунда. На една минута до крајот на борбата Георгиевски губеше со 8:13, недостижно за конечен триумф.

Сепак, и покрај поразот, Георгиевски се запишува во историјата на македонскиот спорт, како втор освојувач на медал на Олимпијадите.

 

Претходно, пред 21 година, на Игрите во Сиднеј, Могамед Ибрагимов освои бронзен медал во борење.

На патот до финалето, првиот роден Македонец кој дојде до олимписки медал ги победи светскиот шампион Алба Кастиљо од Куба, Ин Дон од Кореја и Сејду Гбане од Брегот на Слоновата коска.

 

Поврзани вести

Починаа 12 лица, 525 нови случаи на Ковид-19

Igor

Маричиќ: Будимпешта не планира да го екстрадира Груевски

Igor

Градоначалникот на Петровец и уште пет лица испрале над половина милион евра од општинатa

Igor

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD

WCOStream: Ghost in the Shell: The New Movie (Dub) anime episode Full online free at https://wcostream.cc wcostream attack on titan

Website https://animetv.cc: Watch 100 Sleeping Princes and the Kingdom of Dreams animetv Episode 12 anime tv all free

Website https://twistmoe.net: Watch Dead World twistmoe Episode Full dubbed anime

Deviantart: https://www.deviantart.com/gogoanimebe

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/gogoanimebe/