September 20, 2021 08:24
Спорт

Георгиевски: Македонското знаме за мене е светост, одам да победам

Борба за највисок пласман најави таеквондистот Дејан Георгиевски, кој утре наутро ќе биде четвртиот македонски претставник со настап на Олимписките игри во Токио.

Прв противник на Георгиевски ќе биде актуелниот светски првак Рафаел Алба од Куба, а борбата е закажано со почеток во 06:45 по македонско време.

– Првата борба одам на светскиот првак, тоа не ми значи ништо. Одам да победам. На македонската јавност, пред сè, сакам да ѝ се заблагодарам за големата поддршка, потоа да кажам дека ќе го дадам и последниот атом од себе за да ја израдувам Македонија, порача Георгиевски во интервју за порталот „IPON.mk” пред утрешниот олимписки настап.

Македонската олимписка делегација на Игрите во Токио брои осум членови, а таеквондистот Георгиевски ја имаше честа да го носи државното знаме на церемонијата на свеченото отворање

– Тоа што го носев знамето беше за мене посебен момент. Да бидете знаменосец на Олимписки игри е сон. Македонското знаме за мене е светост, изјави Георгиевски.

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

AnimeDao: Phantom: Requiem for the Phantom (Dub) anime episode 26 online free at https://animedao.nl tokyo ghoul animedao

Animepahe: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - Solid State Society anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime streaming

Website https://animefreak.ws: Watch The Swiss Family Robinson: Flone of the Mysterious Island (Dub) animefreak Episode 50 amine freak tv

Os mbed: https://os.mbed.com/users/gogoanimelol/

Goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/137451458-gogoanimelol