June 27, 2022 21:55
Македонија

Генчовска од Брисел: Внесувањето на Бугарите во македонскиот Устав не е доволно за кревање на ветото

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска денеска потврди дека продолжува притисокот врз Софија за што поскоро почеток на преговорите со Скопје за влез во ЕУ.

„Има притисок и сега продолжува, но нашиот став е јасен – очекуваме Северна Македонија да почне да го спроведува Договорот и да обезбеди вклучување на Бугарите во Уставот на нивната земја“, изјавила таа на бугарските новинари во Брисел.

 

 

„Северна Македонија мора да преземе јасни конкретни чекори за да обезбеди дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка ќе почне да се спроведува и ќе продолжи да се спроведува. Очекуваме конкретни активности“, рекла Генчовска.

Според министерката, вклучувањето на бугарското малцинство во Уставот на Северна Македонија не би било доволно за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Таа додала дека официјалниот став на Бугарија е еден.

„Има претставници на кабинетот и различни институции кои, се надевам, веќе разбраа дека Бугарија не може да има две надворешни политики. Ако има некаков напредок за тоа како ќе се развиваат нашите односи со Северна Македонија во иднина, сето тоа ќе помине низ одлука на Националното собрание“, порачала министерката.

Поврзани вести

Изгласани законските измени- трговците во туристичките места ќе работат во недела и на празници, а работниците ќе добијат 100% поголема дневница

Igor

Вархеји: Нема веќе пречки за Македонија, Бугарија го прифати решението

Igor

Во последните три дена 180 ковид-позитивни, оздравени 153, починати нема

Valentina

Tải Go88 APK IOS mới nhất - Game bài đổi thưởng mã giao dịch go88 tải go88

sunwin nohu đánh bài đổi thưởng sunwin sunwin kid