November 29, 2021 23:42
Свет

Генерал обвинет за тортура – нов шеф на Интерпол

„Ахмед Насер ал Раиси од Обединетите Арапски Емирати е избран на местото претседател (со мандат од четири години)“, објави Интерпол на својот Твитер профил.

Групите за човекови права, вклучително и Хјуман рајтс воч (ХРВ),  го обвинија Ал-Раиси, главен инспектор во Министерството за внатрешни работи на Обединетите Арапски Емирати, за тортура и произволно притворање.

Неколку тужби за „тортура“ против Ал Раиси биле поднесени во последните месеци во Франција, каде што е седиштето на Интерпол, и во Турција, земјата домаќин на Генералното собрание.

Групите за човекови права и членовите на Европскиот парламент стравуваат дека глобалната полициска агенција ќе биде изложена на ризик од експлоатација од репресивни режими.

Минатата година ХРВ и други меѓународни групи за човекови права и граѓанско општество испратија писмо до генералниот секретар на Интерпол, Јурген Сток, изразувајќи загриженост за потенцијалниот избор на Раиси.

ХРВ ги наведе „наводите за сериозно злоставување“ под команда на Ал Раиси, „на особено мирни критичари на владините политики“.

AniWatch: Teasing Master Takagi-san anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro anime

ANIMEFLIX: Granblue Fantasy: The Animation (Dub) anime episode 13 online free at https://animeflix.nl animeflix i want to eat your pancreas

Website https://twistmoe.net: Watch GIBIATE twistmoe Episode 12 animes online

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime

Website https://animebee.to: Watch Wake Up, Girl ZOO! animebee Episode 10 anime