October 22, 2021 08:13
Свет

Гебрејсус предупредува дека светот може да се соочи со поопасен вид коронавирус

Говорејќи на 138-та седница на Меѓународниот олимписки комитет, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека може да се појави нов вид коронавирус во светот, што ќе биде дури и поопасен од варијантата делта.

„Колку поголемо пренесување, толку повеќе варијанти ќе се појават со потенцијал да бидат дури и поопасни од варијантата делта што ровари сега. И колку повеќе варијанти, толку е поголема веројатноста дека една од нив ќе избегне вакцини и ќе нè врати на почеток“, вели тој.

Гебрејсус ја смета пандемијата со Ковид-19 за тест со кој глобалната заедница не успева да се справи и ова може да доведе до понатамошно ширење на заразата во светот.

„Често ме прашуваат кога ќе заврши оваа пандемија? Пандемијата со Ковид-19 ни постави многу прашања за нас самите и за нашиот свет. Таа е тест. И светот паѓа на тој тест“, посочи тој.

„Во времето што ми требаше да го кажам ова, повеќе од 100 луѓе ќе ги загубат своите животи од Ковид-19. И додека олимпискиот оган биде изгаснат на 8 август, повеќе од 100 илјади луѓе ќе починат“, продолжи тој.

Гебрејсус е сигурен дека недостигот од вистинска посветеност кај политичарите е причината што светот сè уште не е во можност да се справи со пандемијата и покрај тоа што ги има сите потребни инструменти.

„Особено владите на земјите од Г-20 мора да покажат лидерство за да обезбедат итно зголемување и распоредување на алатките потребни за спасување животи“, рече тој.

„Ако одлучат, водечките светски економии би можеле да ја стават пандемијата под контрола на глобално ниво за неколку месеци со споделување вакцини преку КОВАКС, финансирање на АКТ акцелераторот и стимулирање на производителите да сторат се што е потребно за да се зголеми производството“, посочи шефот на СЗО.

Во својот говор, тој посочи дека главната цел на СЗО во борбата против Ковид-19 е да се вакцинираат 70 отсто од населението во секоја земја во светот до септември 2022 година, но за да се постигне ова, ќе бидат потребни 11 милијарди дози вакцини.

Ризикот од нови видови на коронавирус, кои ќе станат поопасни и позаразни, претходно беше нагласен и од Комитетот за итни случаи на СЗО, кој посочи дека ќе биде потешко тие да се контролираат и дека патогенот продолжува да мутира.

Неодамна беше известено за постоење делта-плус варијанта.

KissAnime: Nomad: Megalo Box 2 anime episode 13 online free at https://kissanime.mx kissanime page 1

Tamayura: Sotsugyou Shashin Part 1 - Kizashi Episode Full

Watch anime online for free at AniWatch dubbed anime

Website https://twistmoe.net: Watch Wolf's Rain (Dub) twistmoe Episode 26 twist.moe

Findery: https://findery.com/gogoanimelol

Bbpress: https://bbpress.org/forums/profile/gogoanimelol/