October 28, 2020 03:40
Магазин Македонија

(Галерија) Одбележани 13 години без Тоше кај новоизграденото спомен-обележје на Гумење

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите години, во чест на Тоше трчаа десет маратонци кои денеска напладне стигнаа во Крушево на неговото вечно почивалиште на Гумење.

Тринаесет години од смртта на Тоше се одбележаа кај новоизграденото спомен-обележје на неговото почивалиште на Гумење, за кое Владата обезбеди 10 милиони денари. Премиерот Зоран Заев беше еден од многуте посетители кои запалија свеќа во спомен на Проевски и положија цвеќе на неговиот гроб.

На музичката ѕвезда почит ѝ оддадоа и велосипедисти од тиквешкиот регион кои од 20 септември во рамки на проектот „Од срце за Тоше”  возеа низ цела држава за да пристигнат во Крушево. Спомен-куќата на Тоше во Крушево е отворена за посетители со почитување на протоколите за заштита од вирусот.

Фото: Слободан Ѓуриќ

Поврзани вести

Кривична пријава против Лидија Димова

24news

Нови 621 заболени од Ковид-19 – уште 15 лица починаа

Filip

Оливер Спасовски е позитивен на Kовид-19

Igor