April 21, 2019 09:02
Балкан

Вучиќ: Нема да помогнам доколку го исфрлам бесот поради нападот врз ватерполистите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека не би им помогнал на ватерполо тимот на Црвена Ѕвезда или на други во иднина, ако по повод напад врз нив во Сплит „го исфрли гневот од себе”, но побара од Хрватска „сите заедно со почитување на разликите и различните погледи на минатото, да градиме поинаква иднина”.

– Зошто ова толку многу пати се случува кај нив… Јас сум сигурен или барем се надевам со голема сигурност, дека ова немаше да се случи во Белград, рече Вучиќ за новинарите во Вршац за време на неговата кампања „Иднината на Србија”, потврдувајќи воедно дека Србија има испратено протестна нота на Хрватска, за овој случај.

Како што рече, тој се грижи дека ова „не е само случај со тие хулигани, бидејќи член на Советот на Сплит денес коментирал – сега знаете како е да пливате во морето во февруари”.

– Се плашам дека ова нема да биде последен случај, рече Вучиќ, истакнувајќи дека на регионот итно му е потребна соработка и дека Србија се залага за тоа.

Вучиќ им се извини на ватерполистите на Црвена Ѕвезда поради тоа што Амбасадата на Србија во Загреб не побарала посебно внимание на полицијата пред натпреварот, бидејќи сметале дека тоа е рутинска работа.

Нови вести

Ново обвинение за убиство против сопругот на убиената пејачка на „Гранд“, Јелена Марјановиќ

Igor

Партијата на Ердоган поднела и второ барање за поништување на изборите во Истанбул

Igor

Нов протест на опозицијата во Белград, формиран тим за преговори со власта

Igor