January 24, 2022 21:40
Балкан

Вучиќ на средбата со Додик побара Србите да се вратат во институциите на БиХ и така да ги бранат интересите

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна денеска во Белград со српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик и побара од него сите политички сили во Република Српска да учествуваат во заедничките институции во БиХ и така да ги штитат интересите на српскиот народ и РС, јави дописникот на МИА од Белград.

„Имајќи ја предвид тежината на позицијата на целиот српски народ, а особено несоодветните и неправедни притисоци врз Република Српска и нејзиното раководство”, Вучиќ истакна дека „секоја одлука е на раководството на РС, но дека моли и од претседателот Додик и сите политички претставници во РС да го разгледаат неговиот предлог, бидејќи е јасно дека некои политички фактори кои суштински ја загрозуваат стабилноста на целиот регион, со невистини и инсинуации, се обидуваат да ја префрлат вината на српскиот народ и РС”, се наведува во соопштенето од кабинетот на Вучиќ.

-Мојата молба до претседателот Додик и до сите политички фактори во РС не е барање да се согласат со што било или за што било да гласаат, напротив, мојата молба е масата на која треба да седнат претставниците на РС да не биде празна и на најдобар можен начин да се борат за интересите на ентитетите и на српскиот народ, нагласи Вучиќ. Тој му понуди на Додик да го објасни својот предлог и на сите институции и политички претставници во Бања Лука.

Тој оцени дека американските санкции против Милорад Додик и други функционери на Република Српска се ужасен преседан и дека можат да донесат само катастрофални последици за развојот на односите меѓу трите народи и двата ентитета во БиХ и пошироко, во целиот регион.

-Санкциите секогаш носеле само проблем, а никогаш решение, оцени Вучиќ.

Додик истакна дека во БиХ се води невидена политичка и медиумска кампања против Република Српска и српскиот народ, не само во Сараево, туку и во бројни западни центри на моќ. Како пример за тоа тој го посочи одбележувањето на Денот на Република Српска.

Додик истакна дека е речиси невозможно српскиот народ да се избори за правда и доследно спроведување на Дејтонскиот договор поради едностраниот и пристрасен пристап, пред се на Соединетите Американски Држави.

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Horimiya (Dub)

GoGoAnime Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 2

anime sites GoGoAnime Fairy Tail

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

anime streaming Komi Can’t Communicate