Балкан

Вучиќ: На референдумот 60,48 отсто од излезените граѓани гласаа „за“

Според прелиминарните резултати граѓаните на Србија на референдумот за промена на Уставот во областа на правосудството се изјаснија за промени, соопшти вечерва претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Според него, за „не“ на референдумот за уставни промени гласале 39,52 отсто.

Во Србија во 20 часот се затворени гласачките места на кои граѓаните на Србија се изјаснуваа на референдумот за промена на српскиот устав во областа на правосудството. Право на глас имаа 6.510.323 граѓани. Граѓаните на прашањето „Дали сте за потврдување на актот за промена на Уставот на Република Србија“ се изјаснуваа со одговори „да“ или „не“. Не постои цензус во поглед на излезноста за да успее референдумот.

„Им честитам на граѓаните на Србија, им честитам на сите кои гласаа и за „да“ и за „не“, тоа беше нивно демократско определување. Задоволен сум како сето тоа изгледаше. Србија испрати позитивна слика во светот и верувам дека ќе успееме во наредниот период да направиме нешто по прашањето за суштински независно судство. Мислам дека направивме добра работа за својата земја“, истакна Вучиќ.

watch subbed anime. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch My Hero Academia Episode 10

watch anime free JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

anime stream One Piece (Dub)

AniWatch Dragon Ball (Dub) Episode 151

AniWatch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2 Episode 7

tải go88