June 28, 2022 08:08
Балкан

Вучиќ и Путин ќе ја договараат цената на гасот

Претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин и Александар Вучиќ следната недела ќе имаат телефонски разговор, кој ќе биде клучен кога станува збор за гасниот аранжман меѓу двете земји, дознава „Новости“.

Според изворите на весникот, од исходот од овој разговор ќе зависи цената на гасот која ќе плаќа Србија во иднина и колку ќе трае таквиот договор.

Сегашниот десетгодишен аранжман истекува на 31 мај и почнаа разговорите на ниво на компании меѓу двете страни, но се очекува двајцата државници да ги одбележат и прецизираат условите под кои Србија ќе добива гас пред една од најнеизвесните зими во последните неколку децении.

Ова му дава дополнителна тежина на овој разговор, пишува „Новости“, бидејќи од една страна Белград е притиснат од отворените барања на европските земји и САД да се приклучи кон санкциите против Русија, а од друга страна Србија е земја 100 отсто зависна од рускиот гас.

Затоа разговорот на првиот човек на Србија е исклучително важен и може да има политички и економски последици, пишува „Новости“.

Tải Go88 Club | Go88 Live APK, IOS, AnDroid 2022 Link vào Go88 Cách tải tài xỉu Go88 Game tỷ lệ thắng cao play go88.vin

Cách tải game sunwin tài xỉu đổi thưởng mới nhất 2022