January 29, 2022 09:09
Балкан

Вучиќ: За секое првородено дете ќе дадеме по 300.000 динари

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека државата од 1 јануари наместо досегашните 100.000 динари за првородено дете ќе плаќа 300.000 динари (157.000 денари) за дополнително да се поттикнат раѓањата и најави дека ќе се измени Законот за семејство, пишува Н1.

Вучиќ на прес-конференцијата рече дека ќе се работи за дополнителни пари за раѓање на второ дете, бидејќи смета дека второто дете е „еден вид пресвртница“. Тој прецизираше дека овие мерки подетално ќе бидат објавени во следните 15 дена.

„Го имаме предвид фактот дека исчезнуваме како нација, дека нè има се помалку, бидејќи податоците покажуваат дека стапката на наталитетот е само малку поголема од 1,5, а за проста репродукција стапката треба да биде 2,15. Ние сме се постари и економскиот напредок ќе зависи од тоа како ќе обезбедиме напредок на нацијата со овие демографски мерки“, рече Вучиќ на прес-конференцијата.

Тој посочи дека помошта од 300.000 динари ќе биде издвоена од државниот буџет, а Градот Белград и многу други градови ќе продолжат да им помагаат на родилките.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

online anime Attack on Titan Final Season

DARLING in the FRANXX (Dub)

One-Punch Man

animedao That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

animes online JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable