Балкан

Вучиќ за атентат врз него: Земја од ЕУ ни ги даде информациите, седум имиња се на списокот

Српскиот претседател Александар Вучиќ првпат и се обрати на јавноста откако министерот за внатрешни работи Александар Вулин објави дека Министерството за внатрешни работи е официјално информирано за постоењето на криминална група чија цел е атентат врз српскиот претседател во февруари.

Вучиќ објасни дека добил информација за планираниот атентат на 14 јануари и дека една земја од ЕУ ја испратила таа информација до српските власти.

– Тие дадоа многу детали за тоа. Мислам дека луѓето не се грижат премногу, тие имаат свои проблеми. Мислам дека тоа не е од посебно значење за луѓето – вели Вучиќ.

Запрашан дали е загрижен за информациите за атентатот, претседателот Вучиќ рече дека тоа е работа на надлежните органи.

– Во тоа писмо видов седум имиња. Надлежните органи ќе ги преземат сите мерки за да го спречат тоа. Таа земја од ЕУ беше многу коректна, многу фер. Нашите луѓе работат, имаат распишано потерници за одредени луѓе затоа што пишувале кој кому да го прати оружјето, кој да го земе и слично – објаснува тој и додава дека „дестабилизацијата на Србија би била во интерес на многумина“ и дека Србија продолжува да се бори против криминалната група.

Тој истакна дека е важно да се зачува стабилноста, државата да продолжи да се бори против нарко-картелите, да ги заштити луѓето и сите да се еднакви пред законот.

„- Сигурен сум дека направивме многу со големите апсења на нарко-картелите во Србија, а тие не можат да функционираат доколку немаат поддршка од одредени државни структури во пошироки размери. Не се работи за 10 милиони евра, туку за стотици милиони и милијарди евра. Никогаш не сум видел или слушнал за некој од тие луѓе чии имиња ги добив. Тоа не е лична работа. Исто така, дестабилизацијата на Србија би била во интерес на многумина. Ова се некои можни причини“, изјави тој во интервју за ТВ Пинк.

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Kiss x Sis (TV) Episode 9

So I'm a Spider, So What? Episode 19

free anime Fairy Tail

gogo anime tv Attack on Titan Final Season Part 2

anime stream Kiss x Sis (TV)