Балкан

Вучиќ гласаше на референдумот: Ние сме со нашиот народ

Претседателот на Србија Александар Вучиќ утринава гласање на републичкиот референдум за промена на Уставот во делот на правосудството, пренесе Б92.

По гласањето, Вучиќ изјави дека Србија ја видела загриженоста на Србите на Косово и дека одлуката на Приштина ќе има далекусежни последици.

„Ние сме со нашиот народ од Косово и Мeтохија и секогаш ќе бидеме со нив“, рече Вучиќ.

Србите од Косово за денеска напладне најавија протести во повеќе градови и села во кои тие се мнозинство, поради резолуцијата на косовскиот Парламент, со која им се забранува да гласаат во своите средини на денешниот референдум кој се организира во Србија.

Покрај ова, во најавите за протестите се вели и дека граѓаните од српска националност ќе го изразат својот револт и од одлуката на Белград да се согласи на де факто забраната што ја изрече косовскиот Парламент. Српските власти и Републичката изборна комисија соопштија дека Србите од Косово својот глас ќе можат да го дадат во неколку блиски градови кои се наоѓаат на територијата на Србија: Рашка, Нови Пазар, Прокупље и Врање.

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch High School DxD Episode 4

AniWatch To Your Eternity

AniWatch Dragon Ball Super (Dub)

ani watch app My Hero Academia Season 4

My Hero Academia Season 3 Episode 20

tải go88