October 26, 2021 12:17
Балкан

Вучиќ: Ако продолжи загрозувањето на Србите, ќе ги повикаме КФОР и НАТО да дејствуваат

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави по повод ситуацијата на административните премини со Косово дека Србија ќе ги повика КФОР и НАТО да реагираат доколку продолжи „загрозувањето на имотите и животите“ на Србите на Косово.

„Доколку продолжи загрозувањето на имотите и животите на граѓаните од српска националност, ќе ги повикаме КФОР и НАТО да постапат во согласност со своите овластувања и да ги заштитат животите на Србите на Косово и Метохија“, кажа Вучиќ на конференција за медиумите.

Додаде дека Србија нема да дозволи да се повтори „погромот од 2004 година“.

Српскиот претседател кажа дека утре пред состанокот на советот за национална безбедност ќе има средба со претставниците на петте западни амбасади во Србија, таканаречената Квинта, на нивно барање.

Најави дека утре ќе се решава за мерките кои Србија може да ги преземе.

„Се надевам дека нема да бидеме приморани да спроведуваме свои мерки, и политички и економски“, кажа тој.

Специјалните единици на косовската полиција од утринава се наоѓаат во непосредна близина на двата административни премини на северот на Косово – Јариње и Брњак.

Како што соопшти косовската полиција, таблички со ознаки на северот на Косово ќе бидат одземени, додека возилата кои имаат таблички со ознаки од централна Србија мора да земаат пробни ознаки и да плаќаат осигурување, за што власта во Приштина претходно ја информирала српската полиција.

 

Watch anime online for free at AnimeDao detective conan animedao

Watch Cardfight!! Vanguard G NEXT Episode 52

GoGoAnime: The World God Only Knows: Four Girls and an Idol (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime website reddit

Tang Lang Bu Chan Episode Full

Pokecommunity: https://www.pokecommunity.com/member.php?u=968947

Profile ameba: https://profile.ameba.jp/ameba/gogoanimelol