August 20, 2019 01:11
Свет

Врховната Рада ја закажа инаугурацијата на Зеленски за 20 мај

Врховната Рада (украинскиот парламент) одлучи дека новоизбраниот претседател Владимир Зеленски ќе положи свечена заклетва на 20 мај, пренесува ТАСС.

Одлуката беше усвоена денеска од 315 пратеници, повеќе од 226 потребни за усвојување на предлогот.

„Затоа инаугурацијата ќе се одржи на 20 мај во 10:00 со оглед на воведените промени во работниот распоред на Врховната Рада”, рече претседателот на парламентот, Андреј Парубиј, по гласањето.

Севкупно, седум нацрт-декрети за датумот на инаугурацијата на Зеленски беа поднесени за Врховната Рада да ги разгледа. Вчера Комитетот за правила на парламентарната постапка ги разгледа сите документи и ги достави до пратениците за гласање.

Првите два нацрт-декрети ја планираа инаугурацијата за 19 мај, но не добија доволно поддршка. Другите документи што ги планираа 17, 26 и 28 мај како можни датуми не беа разгледани.

Нови вести

Полицијата во САД викендов спречила три можни масовни пукања

Filip

Пекинг ги користел Твитер и Фејсбук против демонстрантите во Хонг Конг, тврдат двете социјални мрежи

Filip

Началникот на Федералните затвори во САД отстранет од функција по самоубиството на Епстајн

Filip