January 27, 2022 07:14
Македонија

Врнежите продолжуваат и ноќеска, на повисоките места снег

До крајот на денов ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во западните делови ќе бидат пообилни и поројни, од над 20 литри на метар квадратен за 12 часа. Во текот на ноќта врнежите ќе се интензивираат и во источните делови. На повисоките планини на северозапад врнежите ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен, на места засилен ветер од јужен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во Скопје во вечерните и ноќните часови ќе биде облачно со врнежи од дожд и ќе дува умерен јужен ветер.

Според прогнозата на УХМР, утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни. До крајот на денот на планините над 1500 метри надморска висина врнежите ќе преминат во снег. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 5 до 9, а максималната од 9 до 16 степени.

Исто така, во вторник претпладне ќе има повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и поројни. Поради продор на студена воздушна маса, во текот на ноќта кон вторник и во вторник претпладне на планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег, а снег ќе провејува и на некои пониски места во западните и северните делови. Ќе дува засилен северен ветер, што ќе предизвика значително намалување на температурата. Поради разведрувањето, во среда и четврток утринските температури насекаде ќе бидат негативни.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch anime online My Hero Academia Season 4

Dragon Ball (Dub)

dubbed anime Attack on Titan (Dub)

ANIMEFLIX Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season Episode 12