September 24, 2021 07:59
Македонија

Вредностите и идеалите од Илинден се темел на нашата државност, честит Ден на републиката

Денеска на 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето славно и херојско минато.
Оддаваме почит кон нашите славни предци од Илинденското востание и од заседанието на АСНОМ, кои ги поставија темелите на современата, независна и суверена македонска држава, признаена од целиот свет.
Денес живееме во таква држава, како Македонци кои говорат македонски јазик, со македонски јазик, потврдени и признаени од целиот свет.
Живееме во држава втемелена на вредностите и идеите од Крушевскиот манифест и Манифестот на АСНОМ – безвременските историски документи кои денес се наша реалност.
Како одговорни граѓани продолжуваме да се водиме од ликот и делата на илинденците и учесниците во Народно-ослободителната борба и со чест и обврска ги реализираме нивните идеали.
Заедно со вас, почитувани граѓани, продолжуваме да ја градиме Северна Македонија како слободна, демократска и заедничка држава, земја пријател на регионот и светот.
Нека ни е честит и вековит 2 Август – Денот на Републиката!

 

Rescue Me! Episode Full

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animebee.to: Watch Fighting Beauty Wulong Rebirth animebee Episode 25 free anime online

Ultraman USA (Dub) (https://kissanime.mx/m/Pepd) Episode Full

Godotengine: https://godotengine.org/qa/user/gogoanimelol

Divephotoguide: http://www.divephotoguide.com/user/animefreakws