September 20, 2021 22:29
Свет

Во 31 од вкупно 34 провинции во Авганистан се воведува полициски час за да се запрат талибанците

Откако во последните два месеца се соочија со голема офанзива на талибанците авганистанските власти денеска соопштија дека ќе воведат ноќен полициски час во 31 од 34 провинции.

Само провинцијата Кабул и две други провинции се ослободени од полицискиот час.

„Со цел да се запре насилството и да се ограничи движењето на талибанците, прогласен е полициски час во 31 провинција во земјата”, соопшти авганистанското Министерство за внатрешни работи, истакнувајќи дека од оваа одлука се исклучени само провинциите Кабул, североисточната провинција Паншир и источната Нангархар.

Портпаролот на министерството прецизира дека полицискиот час ќе биде во сила од 22 до 4 часот наутро, но кажа колку ќе трае оваа мерка.

Талибанците во мај почнаа офанзива против авганистанските сили, откако САД и НАТО го најавија конечното повлекување на меѓународните сили од земјата, што е планирано да заврши до крајот на август.

Талибанците, во меѓувреме, зазедоа големи делови од руралните области на земјата и авганистанските сили, кои досега даваа мал отпор, во суштина сега ги контролираат само најголемите центри и главните градови на провинциите.

Watch Yami Shibai 8 Episode 13

4Anime: Genshiken 2: Menma Special (Dub) anime episode Full online free at https://4anime.biz dubbed anime

Website https://animedao.nl: Watch Cardfight!! Vanguard (2018) animedao Episode 52 god of highschool animedao

WCOStream - Watch anime online, English dub anime

Methodspace: https://www.methodspace.com/members/gogoanimebe/profile/

Profile hatena: https://profile.hatena.ne.jp/animefreakws/profile