January 28, 2022 06:16
Свет

Во Јапонија регистриран првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот

Во Јапонија е потврден првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот, откриен кај турист кој неодамна допатувал од Намибија.

Секретарот на јапонската Влада, Хироказ Матсуно изјави дека пациентот има околу 30 години. Тој на 28 ноември е тестиран на аеродром и по позитивниот резултат е изолиран и редовно прима терапија.

Кај него со вчерашната анализа е утврдено дека е заразен со Омикрон сојот, за кого Светска здравствена организација предупреди дека е високо ризичен. Омикрон сојот првпат е откриен во лабораторија во Јужна Африка.

Јапонија вчера превентивно ги затвори границите за странците со цел да се спречи ширењето на новиор сој Омикрон, кој според експертирте може да биде опасен и за вакцинираните лица.

animes online. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Redo of Healer

AniWatch High School DxD

anime websites Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

watch anime online AniWatch High School DxD

AniWatch Josee, the Tiger and the Fish Episode Full