January 17, 2019 12:36
Спорт

Во Шпанија уапсени 28 тенисери поради наместени натпревари

Шпанската полиција уапси вкупно 83 лица, меѓу кои се најдоа 28 тенисери, поради сомневање дека учествувале во наместени натпревари од  турнирите. Како што известуваат шпанските медиуми, еден од уапсените тенисери се натпреварувал на минатогодишното издание на УС Опен.

Оваа информација се  наведува дека истрагата ќе продолжи и покрај апсењата.

Првичните информации говорат за дури 97 натпревари чиј исход се смета дека е наместен. Во случај на докажување на вината на 28-те тенисери, ова ќе биде најголемиот случај на наместени натпревари во професионалните спортови во Шпанија.

Како главен организатор на наместените натпревари и манипулацијата со нивните исходи се наведува група од Ерменија која успеала да воспостави директна врска со тенисерите, со цел да оствари финансиска добивка. Еуропол наведува дека Ерменците лично доаѓале на турнирите за да се осигураат дека работата ќе биде завршена до самиот крај, онака како што е договорено.

Понатаму се наведува дека шпанската полиција блокирала дури 42 банкарски сметки, преку кои се правени трансакциите, како и дека во текот на акцијата се запленети околу 150.000 евра.

Related posts

Гигс со критики до Лукаку: Порано го имавме Кантона, а сега?

Filip

Тим го победи Нишикори и чека пораз на Федерер за полуфинале на Лондон

Igor

Челзи го продава Азар за 100 милиони фунти

Igor