October 13, 2019 17:07
Балкан

Во Црна Гора регистрирани повеќе од 60 послаби земјотреси

По двата силни земјотреси, кои вчера после 16 часот ја погодија Албанија, а многу силно се почувствуваа и во Црна Гора, Заводот за сеизмологија на Црна Гора регистрирал повеќе од 60 земјотреси со помала магнитуда, соопшти сеизмологот Марин Чавелиќ.

Тој за РТЦГ истакна дека по толку силни земјотреси вообичаена е серија помали, која сигурно ќе трае и наредните денови.

– Силен земјотрес се случи и синоќа, седум минути после полноќ. Земјотресот беше со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, а регистриран е на истата локација како и претходниот, 34 километри западно од Тирана, во Јадранското Море, рече Чавелиќ.

Во регионот во текот на ноќта имало најмалку пет земјотреси

Нови вести

Рама за „Ајриш Тајмс”: Не сум оптимист за почеток на преговорите

Filip

Германец, Словенец и Босанец казнети во Хрватска, возеле над 235 километри на час

Filip

Германка се преселила во Бугарија бидејќи не можела да преживее од пензијата

Igor