November 22, 2019 04:36
Спорт

Во ЦАФ задоволни од подготвеноста на Египет да ја преземе организацијата на Купот на Африка

 Комисијата на Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ) ја провери подготвеноста на Египет да го организира Африканскиот куп во 2019 година. Турнирот му беше доверено на Египет во јануари 2019 година, откако му беше одземен на Камерун, бидејќи не ги запази роковите за подготвка на инфраструктурата.

– Египет ќе биде подготвен. Постојат објекти кои треба да се поправат, но основната инфраструктура е во ред. Сите во добра состојба. Ние сме убедени дека Египет ќе може да подготви се од безбедносна гледна точка. Ќе бидат преземени сите неопходни мерки, изјави Натали Рабе, одговорен за комуникации во ЦАФ.

Африканскиот Куп во 2019 година ќе се одржи од 21 јуни до 19 јули.

Нови вести

МЗТ Скопје е непобедлив на домашен терен во АБА 2 лигата

Igor

Велика Британија, Германија и Србија се пласираа во четвртфиналето од „Дејвис купот”

Igor

Металург не ја прифати оставката на тренерот Кастартовиќ

Igor