June 21, 2021 09:59
Балкан

Во Хрватска се организира свадба со 130 гости без маски и дистанца

Вечерва во Загреб се одржува пилот-забава која треба да даде одговор каков потег ќе повлечат здравствените власти во Хрватска наредноте денови во борбата со коронавирусот. Од овој собир  кој треба да е симулација на свадба, само што нема малдоженци ќе зависи каков ќе биде јавниот живот во наредните месеци во Хрватска кога се во прашање забавите. На собирот присуствуваат 130 луѓе кои ќе се забавуават без маски и одржување на дистанца.

Ќе има жива музика, богата свечена вечера и веселбата ќе трае до раните утрински часови. Овој собир се реализира според сценарио на Кризиниот штаб во борбата со пандемијата од коронавирусот. Гоститие кои се на оваа свада се вакцинирани со две дози и лица кои имаат негаивни тестови добиени во изминатите 24 часа, како и оние кои во изминатитие шест месеци  прележале инфекција од коронавирус.

Учесниците на замислената свадба се угостители, спонзори и сите оние кои се согласиле да ги испочитуваат условите за организација на Кризниот штаб за да се види дали во ваква средина ќе има ширење на кронавирусот. Ако се биде како што треба токму овој собир треба да биде вовед во враќање на нормалниот живот.

По седум дена од „свадбата“ сите учесници на забвата ќе бидат тестирани за да се види дали и колку лица се имаат инфицирани од кронавирусот.

 

ANIMEFLIX animeflix spirited away: Horimiya (https://animeflix.nl/m/wOke) Episode 13

AnimeFreak animefreak my hero academia: One Piece (Dub) Episode 693