Свет

Во Холандија откриен птичји грип – ќе бидат погубени 170.000 кокошки

Холандските власти открија многу заразен вид на птичји грип на една живинарска фарма, поради што ќе бидат уништи околу 170.000 кокошки со цел да се спречи ширење на заразата, соопшти денеска Министерството за земјоделство на таа земја.

Околните фарми во провинцијата Северна Холандија ќе бидат затворени додека се вршат тестови за вирусот Х5Н1 и додека не се утврди дали инфекцијата се проширила, се вели во соопштението на Министерството.

Стотици илјади кокошки, патки, мисирки и десетици диви птици се убиени во Холандија од избувнувањето на оваа заразна болест во 2021 година.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 38

free anime AnimeDao Fairy Tail (Dub)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 5

AnimeDao Kiss x Sis (TV) Episode 10

watch subbed anime AnimeDao JUJUTSU KAISEN