September 25, 2021 01:52
Свет

Во Франција од денеска е задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници

Во Франција oд денеска стапува на сила задолжителна вакцинација против Ковид на лицата кои работат во здравствениот сектор. Мерката е за околу 2,7 милиони луѓе кои се во здравствениот сектор.

За да ја продолжат својата професија, од денеска, ќе треба да обезбедат доказ дека примиле барем една доза вакцина против коронавирусот. Два месеца откако францускиот претседател Емануел Макрон им постави ултиматум на здравствените работници, некои од нив продолжуваат да одбиваат да се вакцинираат. Според најновите податоци на властите, заклучно со 7 септември, нешто повеќе од 88 проценти од здравствените работници во болниците и домовите за стари лица примиле барем една доза од вакцината против Ковид-19.

Синдикатите на француските медицински лица предупредија дека може да биде предизвикана здравствена катастрофа доколку медицинските лица кои одбиваат да се вакцинираат престанат да ја практикуваат својата професија и ги повикаат властите да избегнат воведување санкции.

AnimeFLV: Ushio and Tora anime episode 26 online free at https://animeflv.uk anime online

AnimeBee: Pretty Rhythm: Dear My Future (Dub) anime episode 51 online free at https://animebee.to online anime

Watch K: Seven Stories - The Idol K Episode Full

Watch Midori Episode Full

Mixcloud: https://www.mixcloud.com/gogoanimebe/

Network changemakers: https://network.changemakers.com/profiles/112309933508623704397