November 28, 2021 06:53
Балкан

Во Турција уапсени 15 оперативци на Мосад

Турција уапси 15 лица осомничени дека работеле за израелската разузнавачка служба Мосад на турска територија, објави денеска весникот Сабах.

Весникот наведува дека осомничените се уапсени пред две недели, и тие на Мосад и давале информации за турски државјани и странски студенти, кои евентуално би работеле во воената индустрија.

Израелските медиуми објавија дека сите приведени се Арапи, а апсењето го спровела турската Национална разузнавачка организација (МИТ) по една година контраразузнавачка работа.

Сабах наведе дека осомничените биле следени една година и се покажало дека за тоа време биле ангажирани во шпионажа фокусирана на Палестинците во Турција. Шпионската мрежа ги споделила информациите до кои дошла со Мосад за десетици илјади долари и евра.

Се очекува обвинение против осомничените, кои наводно биле поделени во пет групи од по три члена, и дејствувале во четири турски провинции, и сите биле уапсени на 7 октомври.

Website https://wcostream.cc: Watch Kiss Dum: Engage Planet wcostream Episode 26 wcostream amazing world of gumball

Watch Lupin the 3rd: The Elusiveness of the Fog Episode Full

https://animetv.cc anime tv shows

Website https://animeflix.nl: Watch Kindaichi Shounen no Jikenbo: Kuromajutsu Satsujin Jiken-hen animeflix Episode 2 dragon ball z animeflix

https://animepahe.cc dubbed anime