November 14, 2019 13:28
Свет

Во турската офанзива во Сирија убиени 200 цивили и 18 деца, тврдат курдските власти

Најмалку 218 цивили, меѓу кои и 18 деца, се убиени во турската офанзива во североисточна Сирија, соопшти денеска курдската администрација во регионот.

Во изјавата на здравствените претставници во курдската администрација се вели дека повеќе од 650 лица се повредени, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

На 9 октомври, Турција го објави почетокот на операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија и започна воздушни напади врз позициите на курдските единици, по што уследи и копнена акција.

Нови вести

Бројот на загинати во протестите во Боливија се искачи на 10

zane

Ердоган лично му го вратил скандалозното писмо на Трамп

zane

Воени кучиња во Австрија го убиле водичот на кучиња

zane